Ocieplanie granulatem celulozy
Granulat celulozy to produkt przyjazny środowisku. Źródłem celulozy w środowisku naturalnym są rośliny, ale ta używana jako granulat to materiał w stu procentach pochodzący z recyklingu. Izolacja wykonana z celulozy skutecznie ociepla budynek. Zapewnia utrzymanie odpowiednej temperatury i wilgotności. Jak to się dzieje?
Celuloza działa jak bariera nieprzepuszczająca ciepłego ogrzanego powietrza z pomieszczenia na zewnątrz i pochłaniająca w niewielkim stopniu ewentualne nadmiary wilgoci, które oddaje. Takie działanie, jednocześnie chłodzi budynek, wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Ocieplenie z celulozy działa jak naturalna klimatyzacja. Latem chroni przed zbyt wysoką temperaturą, a nagrzany dach nie jest problemem.
Ognioodporność celulozy jest uzyskiwana przez impregnację związkami boru. Są to bezpiecznie dla zdrowia, atestowane produkty (nasi dostawcy to: Paroc, Isover, Theromoflock).
Swoje właściwość tłumiące dźwięk celuloza zawdzięcza gęstemu zbiciu materiału. Używa się jej także do ścianek działowych, po to by izolować hałas. To, co nazywamy wełną mineralną praktycznie pochodzi ze skały i szkła. Celuloz bardziej przypomina wełnę jaką znamy. W dotyku to luźne kłębki, a w warstwie izolacyjnej, po rozprowadzeniu pod ciśnieniem materiał ten jest zbity i twardy.
Jak rozprowadzamy celulozę? Podobnie jak wełnę skalną. Wdmuchujemy sprężonym powietrzem przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Półprodukt jest w maszynie jeszcze dobrze mielony, by uzyskać po rozprowadzeniu zwartą, gęstą, nieprzepuszczającą powietrza konsystencję.
Ta technologia gwarantuje dobrze i sprawnie wykonane ocieplenie zwłaszcza w miejscach trudnodostępnych. Granulat celulozy wdmuchiwany maszynowo dociera między łączenia stropów, kominów. Ta metoda eliminuje powstawanie tzw. mostków termicznych.